fbpx

ארגונים ועסקים

עסקי מזון

מניעת תיקנים ומכרסמים בבתי עסק מתחום המזון

תיקנים: ישנם שני סוגים עיקריים של תיקנים custom papers writing service המהווים בעיה, התיקן הגרמני והאמריקאי.

התיקן האמריקאי –התיקן האמריקאי גודלו עד כ- 0.5 ס"מ ומתפתח בעיקר במקומות חשוכים ולחים כגון: בורות ביוב, מחסנים, מקלטים, חדרי מדרגות, פחי אשפה.

התיקן הגרמני –  קטן כ- 0.5-2.5 ס"מ, צבעו חום בהיר. התיקן הגרמני מקנן במקומות חמים ויבשים כגון: בחריצים, בסדקים ובחורים. התיקן הגרמני מתפתח בעיקר באזורי מטבחים, מאחורי מקררים, בדפנות תנורים, בסדקים בין קירות למדפים, בתוך קירות גבס ופולש לתוך מנועים של מוצרי חשמל.

מכרסמים  עכברים וחולדות- על מנת לצמצם את הימצאותם של מכרסמים יש לבצע את הפעולות הבאות:

  • צמצום מקומות מסתור בהם יכולים המכרסמים להסתתר ללא בעיה ולהמשיך להתרבות שם.
  • הצבת תיבות האכלה נעולות ובטוחות לשימוש ושאינן מאפשרות גישה של בני אדם לרעלים.
  • פיזור רעלים ופיתיונות במחילות ובמערכות הביוב.

דרכי מניעת מזיקים:

  • סגירת חלונות, התקנת רשתות, סגירת פתחים, תעלות וסדקים וכל מקום אחר המאפשר חדירת מזיקים למקום.
  • לבצע ניטור ובקרה בתדירות קבועה ושותפת.
  • קבלת סחורה: יש לוודא כי הסחורה מגיעה נקייה עם אישור שהמשאית עברה טיפול הדברה ואינה נגועה. חשוב גם לפרוק סחורה מחוץ למקום.
  • אחסנת סחורה ומזון: באריזות עם סגירה הרמטית ובגובה של מינימום 30 ס"מ מגובה הרצפה.
  • טיפולי מנע: יש לבצע אחזקה חודשית שוטפת על senior research paper topics ידי טיפולים יסודיים בחומרי הדברה מגוונים, בתוך המבנה ומסביב לו, דבר שימנע התפתחות של המזיקים ותנגודת לחומרי הדברה וג'לים למיניהם.

 

 

מוסדות חינוך

הנחיות והמלצות בדבר הימצאות נחשים במוסדות חינוך

לפני שמוציאים את ילדי הגן לחצר, בעיקר בחודשי הקיץ החמים, להלן מספר הנחיות חשובות:

1.יש להתיז בצינור זרם מים חזק מסביב לגן, לתוך צמחייה סבוכה ולמקומות שאין בהם גישה או שדה ראייה, כמו מחסנים, מעברים צרים, מתקנים וכדומה.

2.יש לגרף ולנקות ברמה היומית את הגן, במיוחד היכן שיש עלים וענפים בין השיחים.

3.יש לשמור על שטח סטרילי, כל חפץ או דבר מיותר יש לפנות.

4.יש לשמור על ניקיון בשטח הגן, אין להשאיר שאריות מזון חשופות, פחי אשפה פתוחים וברזים דולפים.

5.יש לבדוק ולוודא שבורות ומערכות הביוב יהיו סגורים היטב ושלמים ללא סדקים ושברים.

6.במידה ונתקלים בנחש יש לשמור על קשר עין ואף במידת האפשר לצלמו. מאד חשוב לתת ללוכד הנחשים את תיאורו כגון צבע , אורך וגודל, ולאן זחל או היכן מסתתר.

7.אין להתקרב ולגשת למקום בו נמצא הנחש, אין לזרוק חפצים, אין לנסות לגעת בו וכדומה.

8.יש לפנות מידית את הילדים מהחצר, להכניסם למבנה סגור ולסגור את החלונות, זאת כאמור תוך ניסיון לשמור על קשר העין עם הנחש.

9.מומלץ בתום חופשים ארוכים כמו חופש פסח והחופש הגדול, לבצע סריקה ובקרה בטרם חזרתם של הילדים למוסדות החינוך.

 

הנחיות והמלצות בדבר הזמנת שירות הדברה למוסד חינוך וטיפול באירוע הרעלה

פעולת הדברה מרחיקה וקוטלת מזיקים, ואף מצמצת הופעתם. חומרי ההדברה הקיימים היום בשוק הינם חומרים ידידותיים לאדם ולסביבה אשר מתפרקים במהירות. כמו כן, קיימים תכשירי הדברה המגיעים בצורת ג'לים ובתוכם מצוי פיתיון משיכה, אלו פועלים כנגד נמלים ותיקנים. הג'לים בטיחותיים לשימוש ואינם מצריכים יציאת אנשים מהחדר במהלך הטיפול.

כאשר פונים לחברת הדברה יש לבצע בדיקה מקדימה על החברה, האם היא בעלת ותק וניסיון, האם היא מוכרת בשוק, כמו כן לבקש המלצות ולשאול מול אילו גופים עובדת החברה. את פעולת ההדברה רצוי לבצע בסוף היום, כאשר העדיפות היא ליום שישי.

יש לבחור מדביר שיש לו היתר הדברה מטעם המשרד להגנת הסביבה. באתר המשרד להגנת הסביבה יש רשימה של כל אנשי המקצוע בעלי ההיתרים והרישיונות העוסקים בתחום הדברת מזיקים. כמו כן, ניתן להיכנס גם לאתר התאחדות המדבירים בישראל ולראות את רשימת המדבירים החברים בה.

היתר ההדברה מתחלק לשלושה סוגים: היתר להדברה נגד חרקים, היתר להדברה נגד מכרסמים והיתר איוד בגז. מדביר בעל היתר להדברת מכרסמים אינו יכול לטפל בחרקים ומזיקים אחרים אלא רק במכרסמים, וכך להיפך. לכן, חשוב לשים לב איזה סוג רישיון בדיוק מחזיק המדביר, כמובן שישנם מדבירים בעלי כל סוגי רישיונות ההדברה.

יש לקבל מהמדביר הסבר מפורט או במידת הצורך לשאול סדרת שאלות: מה הוא שם החומר, אילו מזיקים החומר קוטל, מהו טווח האחריות שנותן המדביר, מה משך הזמן האסור לשהייה לאחר ההדברה ומהו משך הזמן שבו אסור לשטוף את הרצפה.

יש לקבל מהמדביר אישור ביצוע עבודה ויומן פעולות הדברה ולשמור אותו. יומן זה כולל פרטים כמו  סוג חומר, ריכוז החומר ומספר אצווה. אם חס וחלילה ישנו אירוע הרעלה, הרופא צריך לעיין מיד ביומן פעולות ההדברה על מנת לדעת באיזה אופן עליו לפעול.

בנוסף, יש לקבל מהמדביר חשבונית המיועדת לטובת כיסוי ביטוחי. אם אין חשבונית שכזו, חברת הביטוח לא תכיר בפעולת ההדברה במידה ויהיה נזק. חובה לקחת מהמדביר את שמו המלא, מספר הטלפון הישיר ומספר הטלפון של חברת ההדברה.

 

 

משרדים/עסקים אחרים

על מנת למגר את תופעת המזיקים יש ליישם תוכנית עבודה שנתית הכוללת את שלבי מודל IPM. מודל זה משלב גישה מתקדמת לניטור, פיקוח, מניעה והדברה בטוחה.

ניטור – ראשית מבצעים ניטור באזורים החשודים כאזורים נגועים. הניטור מתבצע באמצעות ערכות ניטור המיועדות לבדוק רמת נגיעות למזיקים. את הניטור מתאמים בהתאם להערכת סוג המזיק המצוי באזור. יש למפות את אזור הניטור ולמספר את הערכות, כמו כן יש לבצע מיפוי ומספור לכל שטח המקום ולסמן על פי מקרא: תיבות האכלה, ערכות ניטור, מלכודות, חרקנים וכו'.

בקרה – בשלב השני יש לבקר את הממצאים שנאספו בערכות הניטור. במהלך הבקרה נבדקת רמת הנגיעות של המזיקים. יש לדרג את רמת הנגיעות לארבע רמות על פי מספר מזיקים: 0 – תקין, עד 3 – קל, 3- 6- בינוני, מעל 6 – קשה. בהתאם לרמה נבנית תוכנית עבודה למיגור הבעיה.

מניעה – לאחר סיור במקום יוצג דו"ח ממצאים והמלצות להקטנת הסיכוי להופעה חוזרת ונשנית של בעיית המזיקים במקום. בדו"ח יוצגו המלצות לאחסון המזון, מיקום ואטימה, סגירת סדקים וחריצים, סגירת פתחים, רשתות בחלונות וכיוצא בזה.

הדברה – לאחר הניטור, הבקרה ופעולות המניעה, הגיע שלב ההדברה. בשלב הזה אנו מדבירים את המזיקים בחומרי הדברה ידידותיים לאדם ולסביבה ובשיטות הדברה רבות ומגוונות. לאחר שניקינו את המקום ממזיקים יש לבצע פעולת מנע למזיקים אחת לחודש באופן קבוע. זאת שיטה יעילה שהוכיחה את עצמה לאורך זמן.

תיק הדברה –

יש לבקש מהמדביר/ החברה תיק הדברה המכיל את הפרטים הבאים: היתר הדברה, היתר רעלים, היתר לכידת נחשים, תעודת מפקח בע"ח, תעודת הדברת עשבים, תוויות חומרי הדברה + MSDS, רישיון לניהול עסק, ביטוח צד ג' ואחריות מקצועית, תעודת התאגדות חברה, תעודת עוסק מורשה ואישור ניכוי מס במקור. היתר שאינו חובה אך מומלץ הוא תו תקן לאיכות – ISO 9001.

בנוסף יש להכין קלסר ובו לתייק את היומן המתעד את פעולות הדברה לצורך מעקב הכולל את שם החומר, סוג החומר, ריכוז החומר, מינון החומר, סוג המזיק, מספר אצווה ועוד.

השאר הודעה!

הזמנת מדביר ONLINE

1
פרטי המזמין
3
סוג הנכס
2
מזיקים
4
תאריך ושעה
5
סיום

מקרי חירום

לרשותכם 24/7 קו טלפון לכל בעיה